Kaaskiri – kommenteeritud juhend

  

Kui Sul ei ole väga palju töökogemusi, siis kaaskirja kirjutamine on Sinu jaoks tööle kandideerimisel kindlasti kõige olulisemaks osaks!

Siin saad vabas vormis välja tuua kõik oma eelised ja omadused, mis teevad just Sinu parimaks kandidaadiks antud töökohale.

Kaaskirja päis ja adresseerimine

Kaaskirja kirjutamisel on kindlasti tähtis selgelt kirja panna oma kontaktandmed. See on ainus võimalus, kuidas tööandja saab Sinuga ühendust. Samuti on hea kui õnnestub kaaskiri nimeliselt adresseerida, aga ei ole ka hullu, kui lihtsalt suunate selle firmale. Siin osas ei ole midagi keerulist, tuleb ainult korrektselt kirjutada oma kontaktandmed (jällegi ära kasuta mailiaadresse nt metsamees@hotmail.com või kiizukas@hot.ee, kasuta nimelisi aadresse: mari.mets@hot.ee ja peeter@hotmail.com).

I lõik – sissejuhatus

Sissejuhatust on võimalik alustada kahte moodi. 1. – viisakalt ja sissejuhatavalt. Näiteks kirjutate, miks kandideerite, kust töökoha kohta informatsiooni saite jne. 2. võimalus on kohe agressiivselt läheneda ja juba esimese lauses loetleda ära oma tugevused (N: 10-aastase müügikogemusega ja turundusalase bakalaureusekraadiga 34-aastane noormees soovib edukalt kandideerida Teie poolt pakutavale ametikohale). Seda, kumb lähenemine Sulle paremini sobib, otsusta ise. Kui Sa oled loomult tagasihoidlik ja saad intervjuule, siis võib Sinu suhtes tööandjal tekkida vastuolu, kui oled CV-s väga otsekoheselt ja agressiivselt läheneneud.

II lõik – toob välja Sinu võimed ja kirjeldab, miks just Sina oled parim kandidaat antud töökohale

Nüüd oleme jõudnud kohani, kus toome välja kandideerija võimed ja oskused. 2. lõigus tuleks kindlasti kõik oma eelised välja kirjutada. On selleks siis haridustase, töökogemus või lihtsalt suur huvi ja tahe seda tööd teha. See lõik tuleks kirjutada suht kirglikult, et tööandja ka näeks, et tõesti tahad seda töökohta rohkem, kui midagi muud. Samas ära unusta, et tegemist on ikkagi formaalse avaldusega ja kirjastiil on soovitavalt pigem ametlik. Oma võimetes on vaja välja tuua oskused, mis sobivad uue töökohaga kokku ja millest tööandjal kindlasti ka kasu on. Soovitav on kohati isegi punktidena olulisem välja tuua, sest neid on lihtsam jälgida ja lugeda. Näidises olen välja toonud kahes tulbas, miks ma arvan end olevat parim kandidaat nii professionaalsete kui ka isiklike omaduste poolest. Seda olen teinud sihilikult just sellepärast, et kui ma näiteks jään oma kandidatuuris kellelegi professionaalsete omaduste poolest alla, siis tuues välja ka isiklikud omadused, näitan, et oskan ennast analüüsida erinevatest vaatenurkadest. Samuti võib minu iseloom ja isikupära kompenseerida mõningaid puudujääke, mis mul kogemuste osas võivad ilmneda. Samuti kui olen väga tasavägises konkurentsis teise kandidaadiga, siis enda kohta mitmekülgsemalt kirjutades ja ka huvitavamalt lähenedes saan kindlasti eelise! Tegelikult ongi kaaskirja koostamine just enda eelistele rõhu panemine, nende esitamine ja väljatoomine. Ehk põhimõtteliselt tavaline müügitöö. Ainult antud juhul müüd Sa ennast. Kui Sa müüd autot kellelegi, siis räägid just auto tugevustest mitte halbadest külgedest. Kaaskirja ja CV koostamine ei erine oluliselt antud näitest.

Kuidas leida oma eeliseid ja mida üldse kirjutada? Kui Sa oled korrektne ja aus, siis pane see kirja. Kui oled aktiivne ja elurõõmus, siis pane see kirja. Pane kõik kirja, mida sa arvad, et uuele töökohale kasuks võiks tuua. Piirdu umbes 3-6 punktiga.

Mida vältida? Üldiselt soovitan vältida selliseid väljendeid nagu “Olen kiire õppija”, “Hea pingetaluvusega”, “Kohandun kiiresti” jne. Miks? Sest enamus kandidaate väidavad seda ja see ei ole enam usutav. Kuidas saab olla, et 20-st kandidaadist 18 on hea pingetaluvusega ja kiired õppijad? Keegi peab valetama. Tegelikult aga tööle asudes ei viitsi keegi midagi õppima hakata ja pärast pooleaastast tööleasumist on alles näha, kuidas inimene tegelikult pinget talub. Ehk tööandja jaoks on need rohkem sellised “reklaamlaused”, mida ta väga ei usu ja mille suhtes on ta suhteliselt immuunne. Kui suudad midagi sellist enda kohta kirjutada, mis on täiesti siiras ja sõnastatud nii nagu Sa ise ennast arvad olevat, on tulemus teine.

III lõik – millist lisaväärtust Sa ettevõttele tood ja miks Sa sobid kandideeritavale töökohale

Kolmandas lõigus vii oma oskused vastavusse töökuulutustes soovitud nõudmistega. Ehk kui töökuulutuses on kirjutatud, et eeldatud on interneti/kindla programmi kasutamise oskus, siis too välja, kui tihti ja mis tasemel Sa antud internetti/programmi kasutad ja mida valdad. Kindlasti oskad midagi, mis annab lisaväärtust. Näiteks kui valdad rohkem keeli, oskad lisaks mõnda erialast programmi kasutada või oled läbinud mõne kursuse, siis too need välja. Need on lisaväärtused. Ehk kui ostad poest uue mantli ja Sulle antakse tasuta kott juurde, siis see ongi see kott ehk lisaväärtus, mida Sa tasuta ettevõttele juurde pakud. Mida rohkem Sa pakkuda oskad ja see pakutava töökohaga vastavuses on, seda suurema eelise ja eristumise Sa võrreldes konkurentidega saavutad. Selles lõigus võid tuua välja ka mõned oma nõrgad kohad, kuid kui seda teed, siis lisa juurde, kuidas oled nendest üle saanud või milline on Su plaan neid likvideerida. See näitab, et oskad jällegi analüüsida ennast ja oma oskusi.

Lõppsõna ehk kokkuvõte

Võta oma kaaskiri lühidalt kokku. Ole valmis vastama täiendavatele küsimustele. Kokkuvõttes võid veel rõhutada, et oled igati avatud igasugusele edasisele suhtlemisele. Kui seda suudad, siis on Sinu vastu huvi tekkinud ja saad juba vestlusesse asuda. Kokkuvõte võiks olla viisakas ja ootusärevust väljendav. Ehk jätate endast mulje kui viisakast inimesest, kes on töökohast väga huvitatud.

Valmis kaaskiri

Ja nüüd oledki jõudnud lõpliku kaasirjani
Lisaks võid veel vaadata kaaskirja näidist, mille koostasin lihtsalt jutu illustreerimiseks

Soovin sulle edukat kaaskirja koostamist.
yllar@artmedia.ee

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaaskirja päis ja adresseerimine

I lõik –

II lõik –

III lõik –

Lõppsõna

Valmis kaaskirja näidis

Üks vastus postitusele “Kaaskiri – kommenteeritud juhend”

  1. Sille ütleb:

    See õpetus (ja veebileht üleüldse) oli äärmiselt kasulik ja õpetlik! Täielik elupäästja. 🙂
    Suur tänu selle koostamise eest!

Jäta kommentaar